Працюючи зі старими манускриптами, можна відкрити вікно у далекі епохи та долі, які здавалися забутими. Одна з таких історій – це трагічний шлях жінки, яка майже тисячу років тому втекла від переслідувань євреїв від християн у Франції. Вона втратила чоловіка (Давида) й двох дітей, але знайшла новий прихисток у Каїрі.
Завдяки фрагментам листів, що зберігаються в унікальній колекції Каїрської генізи Кембриджського університету, ми дізнаємося про шлях цієї аристократки. Вона прийняла юдаїзм, вийшла заміж за члена відомої рабинської родини в Нарбоні, але через хвилю насильства, яку принесли хрестові походи, була змушена тікати.
У 1096 році, під впливом заклику Папи Урбана II до Хрестового походу, розлючені натовпи вирішили винищувати євреїв, які були “неправовірними” в їхніх власних землях. Її чоловіка, Давида, вбили, а дітей викрали й, ймовірно, хрестили. Будучи вагітною, без підтримки й засобів для існування, вона подолала небезпечний шлях до Єгипту, аби почати нове життя…
Ця історія відома нам завдяки дослідникам, які розшифрували й проаналізували стародавні рукописи. Серед них – піонер Джейкоб Манн та професор Норман Голб, чий аналіз допоміг уточнити місце трагедії. Це показує, наскільки важливою є копітка праця істориків із документами, що пережили віки.
Ця жінка, ім’я якої не збереглося, є символом виживання, сміливості й сили, яка дозволила їй подолати тисячі кілометрів у пошуках безпеки. Її історія, навіть через століття, говорить до нас про жахи переслідувань і ціну, яку люди платили за віру.
Джерела:
Mann, J. (1931). Texts and Studies in Jewish History and Literature, volume 1.
Golb, N. (1966). ‘New Light on the Persecution of French Jews at the Time of the First Crusade’, Proceedings of the American Academy for Jewish Research, 34: 1–63.
Golb, N. (1995) “Who Wrote the Dead Sea Scrolls?”, 48-49